Stoleyoga M/K - Mandage kl. 15.30-16.30
15 pladser
Instruktør: Petra Skovholm - MULTISAL
Stole-yoga er for dig der trænger til at strække og styrke balancen i hele kroppen. En stor del af træningen foregår siddende.
Instruktør: Petra Skovholm – MULTISAL
Kondi styrke for både mænd og kvinder - Så er der god effektiv træning for alle over 16 år. Vi skal i form, vi skal opbygge eller vedligehold vores muskelmasse - selvfølgelig til en masse god musik.
Medbring en måtte og evt. håndvægte.
Instruktør: Yuki Daqvad - MOTIONSCENTER
Yoga kombinerer bevægelse, vejrtrækning og afslapning. Træningen styrker kroppen, forbedrer smidigheden og giver ro i hverdagen. Holdet er åbent for alle, uanset alder og erfaring, og øvelserne tilpasses den enkelte deltager. Unge fra 14 år kan deltage i følge med forældre
Du har brug for bekvemt tøj, en yogamåtte og eventuelt et lille tæppe.
Instruktør: Anne Henriksen & Nikoline Fuglsang – MINIHAL
På forælder-barn holdet har vi en hyggelig lille time med sangleje, og motoriske udfordringer.
Forældrene på holdet hjælper med at tage redskaber ind i salen og bygge banen op og efter timen bære redskaberne tilbage i redskabsrummet.
Kom og vær med! Holdet afsluttes til gymnastikopvisningen.
Instruktør: Nikoline Fuglsang & Emma Kanstrup – TRÆNINGSHAL
Forældre er velkomne til at være med i salen hvor I kan træne med eller hjælpe ved de forskellige træningsstationer. Når I vurderer at jeres barn kan være i salen alene, så er der mulighed for at sidde i Hallens cafeteria imens (eller handle mm).
I den kommende sæson skal vi have det sjovt med en masse leg og bevægelse til god musik, både med og uden redskaber. Der er fokus på at have en hyggelig lille time, hvor vi igennem sjov og leg udfordrer vores balance og koordinering. På holdet træner vi kolbøtter forlæns og baglæns, hoppe højt fra trampolin.
Kom og vær med! Holdet afsluttes til gymnastikopvisningen.
Børnedans MGP 5-7 år - Onsdage kl. 17.00-17.45
Instruktør: Anne Henriksen & Amalie Mikkelsen – MINIHAL
Er du mellem 5 og 7 år, og elsker du musik og dans?
Så er Børnedans MGP måske lige noget for dig!
Vi skal danse til god musik, lave sjove danselege, rytmeøvelser og øve små koreografier inden for forskellige stilarter.
Der er garanti for, at vi får brugt kroppen, svedt på panden og smilet en masse
Du behøver ikke kunne danse i forvejen – vi tilpasser det, så alle kan være med
Vi skal have det sjovt, lære nye ting og danse sammen!
Holdet afsluttes selvfølgelig med gymnastikopvisningen
Kom og vær med – vi glæder os til at danse med jer!
På dette hold er der plads til alle. Vi starter med fælles opvarmning i hallen, hvorefter du kan vælge mellem mange forskellige aktiviteter, herunder en tur i svømmehallen. Vi slutter af i cafeteriet med en fælles kop kaffe og brød.
Sindal IF | Adresse: Parallelvej 14, 9870 Sindal | CVR nummer 29 35 85 16